بحث دکتر روحانی با شهید چمران درباره پاکسازی ارتش؛

شماره 13 ۱۳۹۲/۰۸/۲۴ ۲
بحث دکتر روحانی با شهید چمران درباره پاکسازی ارتش؛
بحث دکتر روحانی با شهید چمران درباره پاکسازی ارتش؛

شهید چمران: در ارتش افرادی مثل صیادشیرازی داریم که با اطمینان پشت او نماز می خوانم

روحانی: تیپ “نوهد” خطرناک است آن را منحل کنید/ چمران: آیا تیپی را که بهترین رزمندگان ما هستند منحل کنیم؟!

====================================================

دوست عزیز ما آقای دکتر روحانی مساله ای را مطرح کردند که تیپ ‹‹ نوهد›› را منحل کنید . یکی از مشکلات بزرگ همین جاست که تیپی را که بهترین رزمندگان ما هستند منحل کنیم آنها را بیرون بریزیم آنوقت این دوازده هزار نفری را که بیرون ریختیم اینها چه خواهند کرد کجا خواهند رفت آیا بدشمن میپیوندند؟ نمیپیوندند؟ با آنها باید چگونه معامله کرد آیا صحیح است که بهترین رزمندگان را دور بریزیم؟

====================================================

پس از کودتای نوژه در تیرماه ۱۳۵۹، دکتر حسن روحانی به عنوان نماینده دوره اول مجلس، در نطق پیش از دستور خواستار انحلال نیروهای ویژه “نوهد” ارتش شد و این نیرو را توطئه گر خواند. مواضع دکتر روحانی درباره انحلال نیروی ویژه نوهد در همان جلسه با مخالفت و توضیحات مفصل دکتر مصطفی چمران که آن زمان وزیر دفاع بود، روبرو شد.
گروه سیاسی- در ادامه ماجرای مباحثه دکتر چمران و حجت الاسلام حسن روحانی که در جلسه مورخ ۲۳ تیر ۱۳۵۹ مجلس شورای اسلامی دوره اول صورت گرفت را با اندکی تلخیص البته از سخنان رئیس جلسه، به نقل از شماره ۱۰۹۸۷ روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران روایت می کنیم:

به گزارش بولتن نیوز، دکتر حسن روحانی – … در اینجا خوشبختانه آقای چمران مسئول وزارت دفاع هم تشریف دارند مساله را مطرح می کنم راجع به نیروهای مخصوص ارتش (نوهد) بارها به مسئولین پیشنهاد شده که این نیرو را منحل اعلام کنند و اینها خطرناک هستند و متاسفانه توجه نشد و در این کودتا هم نقش عظیمی را آنها داشتند، البته در میان آنها هم افراد صالحی وجود دارد که آنها باید بمانند . دیروز آقای اصفهانی … .

رئیس (یدالله سحابی)- وقت جنابعالی تمام شد. دکتر حسن روحانی – اجازه بدهید یک لحظه، آقای اصفهانی اشاره کردند به مساله همافرها و درجه دارها، این را من باید تذکر بدهم که در ارتش زبان خاصی وجود دارد، اگر کسی میخواهد راجع به ارتش بحث کند نگوید همافرها و درجه دارها ما در ارتش پنج قشر داریم کارمند و غیر نظامی، همافر، درجه دار، سرباز و افسر و بین تمام این گروهها افراد انقلابی وجود دارد و در میان این پنج گروه هم ممکن است افراد ضد انقلاب کم و بیش باشند، بنابراین نام قشر خاص و گروه خاص صلاح نیست که در اینجا مطرح بشود، تمام نظامیانی (زنگ رئیس) که متعهد و مسئول بوده اند، ما به آنها احترام میگذاریم.
دکتر مصطفی چمران- بسم الله الرحمن الرحیم. سوالاتی که سروران مطرح کردند یکی در مورد پاکسازی است، شما شاید بدانید که در ارتش بیش از ۱۲ هزار نفر تا به حال پاکسازی شده است و پاکسازی ارتش زودتر و سریعتر از هر وزارتخانه دیگری انجام شده است و شاید بدانید که بزرگترین حمله ها و هجومها به شخص من از طرف نیروهای مرتجع، ضد انقلاب وابسته به طاغوت از داخل و خارج کشور بابت همین پاکسازی ها جریان دارد و مساله پاکسازی که همچنان ادامه دارد مساله خطرناکی است، دوست عزیز ما آقای دکتر روحانی مساله ای را مطرح کردند که تیپ ‹‹ نوهد›› را منحل کنید. یکی از مشکلات بزرگ همین جاست که تیپی را که بهترین رزمندگان ما هستند منحل کنیم آنها را بیرون بریزیم آنوقت این ۱۲ هزار نفری را که بیرون ریختیم اینها چه خواهند کرد، کجا خواهند رفت آیا به دشمن می پیوندند؟ نمی پیوندند؟ با آنها باید چگونه معامله کرد؟ آیا صحیح است که بهترین رزمندگان را دور بریزیم؟
دکتر حسن روحانی – انحلال بمعنای اخراج نیست می شود که آنها را به واحدهای دیگر منتقل کرد.
دکتر مصطفی چمران – به هر حال من تعجب میکنم که جناب آقای دکتر روحانی خودشان دست اندر کار ارتش هستند و در سازمان سیاسی و ایدئولوژیک ما بزرگترین نقش را پیاده می کنند و به این مشکلات آگاهی کامل دارند.

شیخ صادق خلخالی – پس می ترسید اگر منحل کردید ملحق بشوند به آنها بنابراین اینها به درد نمی خورد ما هیچ باکی از آنها نداریم، ما به کسی باج نمی دهیم.
رئیس (یدالله سحابی)- آقای دکتر چمران بفرمائید ادامه بدهید.
دکتر چمران – به هر حال ۱۲ هزار نفر از ارتش پاکسازی شده اند و می خواستم به آقای خلخالی این نکته را عرض کنم که در رابطه با پاکسازی ادارات و وزارتخانه های دیگر که ۱۰۰ نفر ۳۰ نفر، ۴۰ نفر پاکسازی می کنند، در ارتش ۱۲ هزار نفر پاکسازی شده، این که امر ساده ای نیست و این عمل به شدت ادامه دارد. کمیته های متعددی است در نقاط مختلف که مسئول این کارها هستند و مساله مهمی که از نظر نظامی به عرض دوستان برسانم این است که دشمن همیشه و همه جا قادر است که کودتائی به راه بیندازد، خریدن پنج افسر یا ۲۰ افسر برای دشمن باقدرت پول کار ساده ایست (کیاوش – افسران مومن هرگز خریداری نمی شوند) شما اگر ارتش صدر اسلام را هم در نظر بگیرید دوست عزیز من جز عده انگشت شماری افراد دیگری بودند آنچنان که باید و شاید رسالت مقدس نبی اکرم را درک نکرده بودند (کیاوش – مومنین همانها بودند) آنها هم تعدادشان از انگشتان دست تجاوز نمی کرد، بنابراین مساله مهم استراتژیک که برای ما مطرح است که زمینه برای کودتا وجود نداشته باشد و مساله ای را که از نظر نظامی در حال حاضر می خواهم عرضه کنم این است که زمینه برای کودتا نیست، به فرض اینکه ۲۰ نفر از تیپ نوهد بخواهند کودتا کنند، ۱۲۰ نفر در مقابل آنها می ایستند. اگر فرماندهی بخواهد هواپیما را همانطور که امام امت فرمودند به هوا ببرد پس از مدتی بنزینش تمام می شود، باید بنشیند هنگامی که زمینه برای کودتا نیست درجه داران و افسران و غیره با ۲۰ نفر افسر همکاری نکنند، کودتایی در نمی گیرد. مساله مهم زمینه ایست که در آن زمینه ما داریم زندگی می کنیم، مساله ای که می خواهم به شما بگویم در تمام دنیا حتی در خود آمریکا حتی در روسیه شوروی، آمریکا و در آنجا جاسوس دارد در خود پنتاگون، روسیه شوروی هم جاسوس دارد، امری است واضح که یک عده ای از افراد کشور را دشمن می تواند بخرد، این که امر کلی است ولی مساله زمینه است. در حال حاضر در ارتش ما زمینه برای کودتا وجود ندارد، این ارتشیان ما اطاعت نخواهند کرد زیر بار نخواهند رفت، نه فقط ملت ما علیه آنها خواهد جنگید بلکه ارتشیان هم خواهند جنگید، مساله ای را که می خواهم به عرض شما برسانم این است که این ارتش با تمام هجوم وحمله ای که به آن می شود، ارتشی نبود که با ملت ما بجنگد، پیروزی انقلاب ما در سایه این حقیقت بود که ارتش به ملت ما پیوست و نجنگید. یک ارتش ۵۰۰ هزار نفری اگر می خواست با ملت بجنگد، میلیونها کشته می دادند، نه ۶۰ هزار نفر، نه ۷۰ هزار نفر، ارتش به ملت پیوست و طاغوت احساس کرد که این وفادار به منفعت طاغوت نیست. بنابراین گریخت.
بنابراین ارتشی است که اکثریت مطلق، به نفع ملت و به نفع انقلاب ماست. بنابراین عده ای که میخواهند کودتا به راه بیندازند اعداد معدودی هستند و این عملی است که در همه جای دنیا و برای همیشه برای دشمنان وجود دارد، ولی مساله ای را که می خواهم اینجا مطرح کنم، این است که با یک بازی سیاسی و با مساله ای و با یک کودتای ساختگی که نظیرش را در چند روز پیش دیدیم. سبب نشوند که رابطه ملت با ارتش قطع شود، سبب نشود که آن پرستیژ و شخصیتی را که قلمداد می کرد، از بین برود.
این وحدت و یکپارچگی بین ارتش و مردم بزرگترین تجربه است. مساله خوزستان را شما بهتر از من آگاه هستید بنابراین شما مقابل قدرتهای نظامی بزرگ و سازماندهی دشمن مقاومت بکنید. احتیاج به ارتش هست و به همین علت است که دشمن سعی می کند، ارتش را با قدرت بکوبد، از نظر مردم بیندازد، پرستیژ ارتش را از بین ببرد و ما نباید تسلیم این امر بشویم.
از این کودتاها و نظیر این توطئه ها چه بسا که زیاد اتفاق بیفتد ولی همینطور که گفتم زمینه ای برای کودتا در داخل ارتش و در خارج از ارتش وجود ندارد. در این ارتش هستند که من با کمال جرات و جسارت در پشت آنها نماز خوانده ام و نماز می خوانم، بد نیست از یکی از افسران پاک در اینجا اسم ببرم، به نام سرگرد صیاد شیرازی که هم اکنون به فرماندهی عملیات غرب منصوب شده است و یک سرگرد است و رئیس جمهور هم دستور فرمودند که به او دو درجه بدهند که سرهنگ بشود، این افسری است که در روزگار گذشته، سال گذشته در سردشت همراه من بود و پاکی و تقوا و ایمان و شجاعت هر چه بخواهید در این کسانی که در اینجا نشسته اند، تبحر زیادتری داشته باشد. چنین کسانی به فرماندهی قابل قبول همگان در این کشور است. چنین افسران پاکی که مورد قبول همگان هستند به مسئولیت گماشته شدند. حتی باقری دیروز دوستی از ما به باقری حمله کرد. تیمسار باقری کسی بود که قبل از هر کس (جناب آقای خلخالی هم اطلاع دارند) دو ماه قبل این توطئه را به رئیس جمهور خبر داد. او اگر می خواست بگریزد می توانست بگریزد، او اگر می خواست با آنها همکاری کند خیلی امکانات داشت، ولی کسی بود که به طور مرتب اخبار توطئه گران را به رئیس جمهور می داد و دولت و رئیس جمهور از کانالهای مختلف، افکار مختلفی دریافت می کردند که یکی از طرف او بود بنابراین به صرف شعارهای تند و احساسات کور افرادی را کوبیده اند، در حالی که گفتم چنین فرماندهانی فکوری، سرهنگ فکوری که فرمانده نیروی هوائی شما است، کسی است که بیشتر مومنین شما در پشت او نماز می خوانند.

۲ دیدگاه »

  1. فرهاد ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ at ۱۳:۰۹ - پاسخ

    جالب بود ، و این نشان از بینش بالای شهید بزرگوار مصطفی چمران است !

  2. سعید ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ at ۱۹:۴۶ - پاسخ

    حیف که دیگه نه صیادی هست و نه چمرانی و نه فکوری، فقط روحانی مونده!

فرستادن دیدگاه »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.