یک اتاق فکر برای افسران جنگ نرم در جملک (علیرضا ضیاء توحیدی)

علیرضا ضیاء توحیدی ۱۳۹۳/۰۵/۲۴ ۲
یک اتاق فکر برای افسران جنگ نرم در جملک (علیرضا ضیاء توحیدی)

بنده در خرداد ۹۳ با جملک به عنوان یک شبکه اجتماعی با ساختار ساده و در عین حال پرطرفدار (مخصوصا در بین قشر نوجوان) آشنا شدم. در این محیط معمولا متونی در اندازه یک پیامک نوشته می شود که اکثرا طنز هستند و گاهی در قالب طنز توهین هایی به بعضی مسائل می شود.(همانطور که میدانید طنز یک روش موثر در جنگ نرم است) اگرچه افرادی وجود داشتند که دغدغه مندانه در این فضای مجازی مشغول به کار بودند و سعی می کردند با این فضا مقابله کنند اما به علت شناخت ناقص از روش فعالیت با آن اکثرا تنها عمر خود را هدر میدهند(و پس از چندی نا امیدانه این محیط را ترک میکردند). در همان زمان حدود ۱۰ نفر با نام های «افسر جنگ نرم۱» و «افسر جنگ نرم۲» و … (که عکسهای یکسانی داشتند) به مرکزیت شخص دیگری به نام «اتاق فکر افسران» با تبلیغات بسیاری شبیه «منتظر پیام های تکان دهنده ما باشید!» نگاه همه جملکی ها را به خود جلب کردند. اما بعدا معلوم شد که این طبل توخالی است و بعد از آن این گروه توسط خیلی ها به مسخره گرفته شد!!!
کاری که آنها مد تظر داشتند این بود که با نظر سنجی از جملکی ها، از بین ۵ موضوع، ۳ موضوع (فکر کنم مهدویت، حجاب ویک موضوع دیگر) انتخاب کردند و یک جملک نوشتند و میخواستند در قسمت نظرات آن جملک به پرسش وپاسخ در مورد شبهات موجود بپردازند!!! این در حالی است که ساختار جملک اصلا مناسب پرسش و پاسخ های تفصیلی نیست. پس از این واقعه متنی را در وبلاگ قدیمی ام برای جملکی ها نوشتم تا بچه ها با واقعیت های ساختاری جملک آشنا شوند. این متن دارای دو قسمت الف) مطالب کلی، ب) مطالب تخصصی برای فعالین عرصه فرهنگ دینی و انقلابی بود.
در آنجا گفتم که یک اتاق فکر اگر بخواهد به معنای واقعی، اتاق فکری برای افسران جملکی باشد، باید آن اتاق خارج از محیط جملک باشد. بخاطر همین وبلاگ آنالیز جملک را بصورت آزمایشی ساخته بودم(jomlak21.blogsky.com)، و به عده محدودی از جملکی های دغدغه مند معرفی کردم. اما همان ابتدا دوستان در انتقاد و نظراتشان گفتند نقص بزرگ آن وبلاگ، آنلاین نبودن آن است و باید زمین دیگری برای اتاق فکر انتخاب شود.
وقتی با فیض بوک آشنا شدم احساس کردم ساختار فیض بوک بهترین محیط برای تعامل فکری است. بخاطر همین یک مدت در فیض بوک فعال بودم (فیض بوک با فیس بوک فرق دارد) این محیط اگرچه درمجموع مذهبی تلقی می شود اما اکثر کاربران آن اعتنایی به «جنگ نرم» و «طراحی عملیات جنگ نرم» ندارند. بخاطر همین کمی کار به سختی جلو می رود
برای شناخت کلی از آنچه در فیض بوک کرده ام میتوانید لینک زیر را ببینید:

اگر دوستان چمرانی علاقه مند باشند می توانند با هدف تولید جملک هایی مناسب، برای شناساندن چمران در این اتاق فکر به همفکری بپردازند و با این بهانه نیروهای مذهبی در فیض را ضمن به کار گرفتن در این راستا، با مجمع چمران نیز آشنایشان کنند.

۲ دیدگاه »

 1. شماره 13 ۱۳۹۳/۰۵/۲۴ at ۱۷:۳۲ - پاسخ

  خدا قوت عزیز
  از اینکه این مطلب با تاخیر منتشر می شود، پوزش می خواهم.
  یه نکته:
  لینکی که گفتید رو نذاشتید!

 2. توحیدی ۱۳۹۳/۰۹/۱۴ at ۱۶:۲۴ - پاسخ

  ببخشید نتونستم پست رو ویرایش کنم. فعلا این لینک رو همینجا میذارم:
  http://feizbook.ir/search/tab:posts/ptypes:/s:%D8%AC%D9%85%D9%84%DA%A9

فرستادن دیدگاه »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.